Kogumine

Järvakandi Klaasimuuseum

Muuseum kogub klaasiainest üle kogu Eesti. Lisaks kodumaisetele võtame võrdluseks ka teiste riikide näidiseid. Oluline on koguda ja eksponeerida erinevatel aegadel kasutusel olnud erinevaid klaasesemete valmistamistehnika näiteid.

Kõik tehnikad ei ole olnud levinud kõikides riikides. Palju esemeid on välismaalt Eestisse sattunud, siin kasutusel olnud ja kõige parem variant ongi, kui Eestist kogutud eseme juurde on ka tema lugu võimalik kirja panna.

Klaasi kogume kõikidest ajastustest. Mida vanem ja haruldasem seda paremat hinda pakume. Paremat kui vanavara ülesostjad.

Kogusmispõhimõtted

Järvakandi Klaasimuuseumi kogumispõhimõtted on üle vaadatud Eesti Kultuuriministeeriumi juurde loodud Muuseuminõukogu poolt ja kooskõlastatud. Dokumendi on samuti üle vaadanud Muinsuskaitseameti muuseumide töögrupi töötajad.

MUUSEUMI KOGUMISPÕHIMÕTTED

Kogumisobjektid

Pudelid - suured ja väikesed, etikettidega ja ilma siltideta, klaaspitseritega pudelid, piima- ja kefiiripudelid, purgid, suured ja pisikesed, piima hapendamise kausid, jalaga ja jalata joogiklaasid, aknaraamid klaasidega, aknaklaasid, aknaklaasi kastid, kannud ja karahvinid, suhkru- ja soolatoosid, lambiklaasid – nii kuplid kui torulaadsed, poid ja paberiraskused ehk õõneskerad ja nn klaasmunad, kärbsepüüdjad, vigurpudelid ehk figuursed pudelid, termomeetrid, liivakellad, kõikvõimalikud apteegiklaasid ja laboratooriumiklaasid – retordid, katseklaasid, kupuklaasid, kolvid, lehtrid, mõõduklaasid, klaasilõikenoad, puuviljaalused ja kommialused, kristall- ja poolkristalltooted, lõigetega ja ilma, peeglid ja peegliklaasid, klaastorud ja kuulid, elektriisolaatorid – metallist jalaga ja jalata, nii klaasist kui keraamilised isolaatorid, prillid ja fotoklaasid, klaaspärleid ja … jne jne jne. Tsaariaegseid, wabariigiaegseid ja nõukaaegseid (sh Tarbeklaasi tooteid).

Kogume laiemalt kõike, mida klaasist eales tehtud on! Sealhulgas esemeid, mille oluliseks funktsionaalseks elemendiks on klaasist valmistatud osa.

Samuti kogume maailma, eriti Euroopa, klaasikatalooge ja – albumeid. Klaasialaseid raamatuid ja väljaandeid, isegi artikleid, töid ja esinemiste salvestisi. Nii võõrkeelseid kui eestikeelseid. Klaasivabrikute fotosid ja negatiive. Vabrikute tehnoloogiat, seadmeid ja instrumente sh puidutööstusega seonduvat.

Kogume mälestusi, kirjalikke ja suusõnalisi. Dokumente või nende koopiaid. Tuleme ise Teie juurde. Eelkõige huvitab Järvakandi ajalugu ja laiemalt Eesti klaasiajalooga seonduv info. Laenud kopeerime, skaneerime ja tagastame.

Loomulikult valime. Sõltuvalt kogu täiendamise vajadustest. Kindlasti ei võta kõike ja kõiki mida pakutakse. Sestap juhindume klaasimuuseumi kogumispõhimõtetest.

Kogumisvõrgustik

Teie, kallis Eesti inimene, kui Te mõtlete meie peale ja annetate või müüte klaasimuuseumile, siis Te oletegi meie kogumisvõrgustik.

Nii lihtne see ongi. Eesti Klaasikogu ja Eesti Klaasimuuseumi loomine Järvakanti on Teie kätes.

Teie jalavaeva kergendamiseks on meil kontaktisikud üle Eesti: Tallinnas, Haapsalus, Kuressaares, Pärnus, Viljandis, Türil, Tartus. Kui helistate muuseumisse tel. 53904677, siis saate meie käest teile asukohapõhiselt sobiva kontaktisiku andmed, kellele saate teie poolt muuseumile määratud esemed üle anda.

Annetuste üleandmine

Muuseumi kogu areneb kiirelt ja agressiivselt. Kuid selge on, et tuleviku Eesti Klaasimuuseum Järvakandis ei saa valmis ilma üle-eestiliste annetusteta.

Kõiki asju ei ole võimalik osta ja ühele väiksele maakoha vallale käib Eesti Klaasikogu loomine nii tööjõu kui rahalises mõttes üle jõu. Meenutage ERM-i rajamist – annetused, annetused annetused.

Tule ja anna oma üleliigsed asjatult ruumi võtvad esemed muuseumile. Selleks on meil kontaktisikud üle Eesti: Tallinnas, Haapsalus, Kuressaares, Pärnus, Tartus, Türil. Kui helistate meile tel. 53904677, siis saate meie käest teile asukohapõhiselt sobiva kontaktisiku andmed.

Palun osale Eesti klaasikogu rajamisel! Eesti Klaasimuuseum on just seda nägu mis nägu on iga Eesti inimene. Ei mingit muu ilmega ei saa see olla. Nii nagu Soome klaasimuuseum on soomlaste nägu – tullakse kesk-Soomest, põhja-Soomest ning muudkui tuuakse ja tuuakse…Käige Riihimäel ära ja siis kujutate ette mis ja kuidas võiks tulevikus Järvakandis olla. Paljude inimeste koostöös ja kaasabil.

Palun andke oma panus Eesti ainsa klaasimuuseumi püsinäituse loomisele!

Korjandused

Kehtna Vallavalitsuse arveldusarve number SEB pangas on EE781010802000064001

Märgusõna on “KLAAS”.

Ülekandega osalete Eestis ainulaadse Järvakandi Klaasimuuseumi klaasikogu loomisel. Mida eripalgelisem ja täiuslikum on muuseumi kogu, seda huvipakkuvamad on  meie näituseruumid külastajatele. Sealhulgas ka teile endale. Head asjad sünnivad koostöös!