KARAHVINID

Karahvinid

JÄRVAKANDI KLAASIMUUSEUMIS avati 15. märtsil 2023 kell 15.00 Madis Eelmaa klaaskarahvinide näitus. Näitus jääb avatuks kuni 05.2024.

Järvakandi Klaasimuuseum esitleb:

KARAHVINID –  VALIK EUROOPA KLAASIMEISTRITE TÖID  18.-20. SAJANDIST.

Avamisel tutvustas näitust Madis Eelmaa.  Näitusele on välja pandud kokku 159 eset.

Järvakandi juurtega klaasikoguja Madis Eelmaa pühendab näituse oma isale Kaarel Eelmaa`le, kes sündis 1907 aastal Kärpla külas Järvakandi vallas ning oli peale II maailmasõda ametis Järvakandi klaasitehases. Isa Kaarel kogus Järvakandis mälestusi ja esemeid, milline tegevus päädis klaasitehasesse ajaloonurga rajamisega. Säilinud esemeid anti tehase poolt klaasimuuseumile üle selle rajamisel Järvakandi alevisse 2000 a.

Näitusel on muu hulgas välja pandud Madise vanaisale Mihklile 1915 aastal kingitud metallpanustega karahvin, samuti 1930.-ndatel tõenäoliselt klaasikunstnik Agnes Nei poolt kujundatud ja Johannes Lorupi klaasivabrikus valmistatud karahvin koos klaasidega. Näitus köidab vaatajat värvikülluse, vormirikkuse ja mitmesuguste lõikemustritega klaasi pinnal. Esindatud on kahelisklaas, etsinguga klaas, maalitud klaas, metallist külmpanustega klaas, metallist kuumpanustega klaas jmt. Samuti malahhiitklaas ja piimklaas. Esemete annotatsioonid on koostatud Madis Eelmaa poolt.

Enamik karahvine on kogutud aastate jooksul mitmetest oksjonikeskkondadest, samuti rohketelt välisreisidelt. Tootjariikidest on esindatud Saksamaa, klaasihäll Böömimaa, Rootsi, Prantsusmaa, Soome, Inglismaa, Vene, Austria, USA, Läti, Holland, Poola, Itaalia, Eesti jm euroopa riigid. Madis Eelmaa on kogunud neid esemeid, mis on just tema pilku köitnud ning koguja loodab, et tema väljapanek Järvakandis alapealkirjaga “Tagasi koju” kõnetab samuti ka külastajaid. Kogu omanik: Madis Eelmaa, tel. 5059273.

Kuraator: Magnus Kübarsepp          Näituse kujundus:  jkolestudios          Täname!