Järvakandi Klaasimuuseumis on 2018 aasta algusest võimalik vaadelda Georg Friedrich Schlater`i litograafia (1832-1835) kujutist. Aga seda mitte paberil, vaid sama piltkujutist saab näha joogiklaasi peale graveerituna!!

Mida on pildil kujutatud? Kivitrükis ja arvatavalt Tartus valmistatud litotõmmisel on kandvaks teljeks Emajõgi laeva, paatidega ja inimestega. Ning mõlemal pool kallast on näha 19 saj alguse Tartus alanud ehitusbuumil valminud uushoonestikku. Nendest sammastega kaubahoov ehitati teadaolevalt aastatel 1816-1819. Kõike hetkel teadaolevat infot kokku võttes võib tervikasja lõpliku valmistamisaja üsna julgelt ja piisava täpsusega dateerida ajavahemikku 1819-1835. Siinjuures rõhutades, et klaasi tooriku valmimisaeg tema vormi järgselt peaks olema varasem (kuni 1820).

Linnavaate kujutis joogiklaasil on korralik tippklassi meistri töö. Hilisklassitsismi perioodist pärineva joogiklaasi mõõtmed on suhteliselt väikesed (h9,2cmx7,2cm) ning seetõttu on lausa imetlusväärne, kui detailselt ning millise geomeetrilise täpsusega on graveerija oma käte ja käiade abil suutnud linnavaate detailid kumera klaasi pinna peal edastada!

Piltgraveeringu vastasküljel on klaasile graveeritud alt lindiga kokku seotud kaks sümmeetriliselt paigutatud oksa ja nende vahel raamistuse sees kirje „Dorpat“. Raamistuse peal on alusele paigutatud kahe sangaga vaas. Koonilise klaasi alumise kolmandiku paksemal osal on säralõige, mille jaotuse ja teostuse täpsus paneb tänapäeva inimest pead vangutama. Tule Sinagi klaasimuuseumisse ja naudi 19 saj alguses tõelise meistri poolt valmistatud maailmatasemel tööd!